בשוליה המערבים של רמת הגולן, לאורך דרך הפטרולים הישנה של הסורים, מתחבאים מעיינות שופעי מים וצל, גם בימות הקיץ. המסלול, המתאים גם למשפחות מורכב מקטעי הליכה קצרים למעיינות ובריכות נסתרות אשר בינם ישנם מסלולי נסיעה אטרקטיבים והרריים המתאימים לרכבי 4X4 בלבד.  
 
משך הטיול: שעתיים- שלש
התאמה: משפחות, קבוצות
מעיינות באיזור: עין תינה, עין דרבשיה, דרדרה, עיינות מיימון, ג'ילבון, מפל דבורה
אורך המסלול: נסיעות כביש קצרות ונסיעות שטח באורך של 4-5 ק"מ
 
על מעיין הדרדרה והאיזור:
   דרדרה מוכר כיום כמעיין ופינת חמד. בעבר, שכן במקום היישוב דרדרה. מאז מלחמת העצאות נעלמו כל שרידי האתר. הצמחייה כיסתה את הדרך אליו ובחורף מנע הבוץ את הגישה למקום.
סיפור המקום: מעברו המזרחי של אגם החולה נרכשו אדמות דרדרה בידי הקרן הקיימת. כשאגם החולה היה עדיין במיטבו, כיסה במימיו חלק גדול מבקעת החולה והרחיב את גבולותיו בחורף, נאחזו כאן לראשונה, סמוך לגבול עם סוריה, פלוגה מאנשי קיבוץ חולתה. הקשר למקום נוהל בעזרת סירות ששטו מיסוד המעלה לגדה המזריחת של האגם. במשך הזמן נבנתה דוברה רחבה ועליה העבירו ציוד ואף טרקטור ליושבים בדרדרה. ביולי 1947 הגיעיו למקום אנשי קיבוץ אייל. עם פרוץ מלחמת העצמאות היה מצב הישוב הקטן והמנותק קשה. לאחר נפילת משמר הירדן לידי הסורים פשטו ממנו כוחות צהל על משלטי הסורים בסביבה. ב-16 ביולי הפגיזו הסורים את היישוב מכל הכיוונים. ביבשה נורתה אש מתותחים, ממרגמות ומכלי נשק אחרים, ומהאוויר הטילו שני מטוסי קרב פצצות. במקביל ניסו הסורים להסתער גם עם כוחול רגליים, על הישוב הקטן שמנה כ- 30 איש, אך הסורים נהדפו. בתום הקרבות, נקבע האזור כשטח מפורז ואנשי הקיבוץ עזבו למקום חדש בשרון.
את המקום תפס בשנת 1952 גרעין נח''ל, והוא נקרא אשמורה. משיובש האגם אפשר היה להגיע למקום גם בדרך היבשה, אבל אז הצלקחו תקריות עם הסורים. מאוחר יותר נעזב היישוב, והיום ניתן להבחין בשרידי המגדל והבניינים שנהרסו.
בטיול ג'יפים באיזור תוכלו לשמוע את סיפורו של המקום ולהמשיך מן הדרדרה צפונה ומזרחה למעיינות נוספים באיזור. בטיול ניתן לשלב עצירת ארוחה במערה מוצלת, ותצפית אל כל עמק החולה ואגם החולה שכיום תופס רק שטח קטן מהעמק המעובד.
 


ליצירת קשר: רועי 0546482770 או במייל: contact@tzafona.co.il

Created by Jewtech